Міфи і легенди канівської практики

Информация о пользователе

Привет, Гость! Войдите или зарегистрируйтесь.


Вы здесь » Міфи і легенди канівської практики » Теревені » В.Красилов "Метаекологія"


В.Красилов "Метаекологія"

Сообщений 1 страница 15 из 15

1

Шановні колеги!

Серед видатних творів сучасних біологів є декілька, котрі виходять на рівень справді філософських узагальнень. Років десять назад я познайомився з дивною книгою Валентина Красилова з Палеонтологічного інституту РАН "Метаекологія". Друкований наклад був мізерний і розійшовся моментально.

У книзі еволюціоніст-системник і біолог розглядає проблематику геґелівської "Феноменології духа". Світоглядне значення книжки колосальне! Якщо ви фанат Дольниківського "Непослушного дитяти природы" і Докінгівського "Selfish Gene", вам буде до вподоби. Бажано, щоб ви все ж таки були старші 20 років. Інтелектуально, а не хронологічно. Я знаю людей, котрим і в 50, і в 60 це абсолютно непотрібно, і навпаки, серед вас є вочевидь такі, котрим це буде дуже до смаку, наприклад, Terbern'у чи Konsument'у і в 18-19.

Я довго мріяв оцифрувати книжку, але вона, на жаль, була клеєна і почала розвалюватися на сканері. На щастя, красилівські і мої друзі з ПІНу її нарешті оцифрували. Enjoy!

http://macroevolution.narod.ru/krasilov.htm

+2

2

Хотелось бы мне узнать, уважаемый Кит, знакомы ли Вы с учебником (?) Ю.В. Чайковского "Эволюция". Ну, и если знакомы, то думаю, небезынтересно вышеперечисленным  категориям населения узнать Вашу точку зрения. Конечно же, и с первоисточником познакомится стоит - он тоже оцифрован, не припомню где, правда...

Да, а за ссылку большое спасибо! :)

0

3

Брунейский Агент написал(а):

Хотелось бы мне узнать, уважаемый Кит, знакомы ли Вы с учебником (?) Ю.В. Чайковского "Эволюция". Ну, и если знакомы, то думаю, небезынтересно вышеперечисленным  категориям населения узнать Вашу точку зрения.

Щойно - за 10 хвилин проглянув книжку. Мені вона здалася вкрай (для мене особисто) нецікавим компілятом, який склала людина, що за типологією (Юнгівською) є логіком. Книжка є  суто книжною, автор розжовує парадигми дарвінізму та креаціонізму. На відміну від відкриттів, метафор і взагалі свіжих думок, котрими повні, хай і не зовсім наукові, а радше популярні, роботи Красилова і зовсім вже популярна, але ж така "балдьожна" книжка Дольника, у цій роботі я свіжака не побачив (звісно ж - хіба можна, якщо читаєш її за 10 хвилин!). Але я давно вже навчився впізнавати "свої" книжки, тільки пролиставши кілька сторіночок. Особливо це стосується книжок, котрі читаєш в оригіналі, а не в перекладі. І я хочу читати книжки людини, котра чує, як росте трава і шкірою відчуває, як саме розвиваються системи.

Коли з'явилися найперші публікації пов'язані з графічними відображеннями ітераційних математичних конструкцій ("фрактальна графіка" - apple man, sea horses, etc.) - я ледве не розплакався від захвату - настільки їхня схожість на реальні об'єкти доводила прості закономірності еволюційних процесів у БУДЬ-ЯКИХ системах. Спостережливий інтуїтивіст чує такі речі одразу. Інша вже справа - навчитися логічно пояснювати і спостерігати крок за кроком, те, що відчуваєш. Оце, власне, на мою humble opinion, і є наука.

Проте гадаю, що для іншого читача, знов таки, з переважно логічною, а не етичною і не інтуїтивною домінантою в особистості, книжка Чайковського може видатися дуже цікавою.

Отредактировано КитВасиль (2007-12-14 18:57:37)

0

4

А от якраз Красилов виявляє колосальну ерудицію, як на біолога, у проблемах релігій, мистецтва і особливо світової поезії. Знаючи глибоко ці речі, він намагається показати ДОКУЛЬТУРНЕ коріння тих явищ, котрі лежать у сфері, власне духовній, тобто складають весь той комплекс феноменів, котрий Гегель відносив до проявів ДУХА в історії людства і намагався дослідити саме як логік - мистецтво, релігія, політика, суспільні стосунки взагалі.

Як на мене, прочитати цю книжку набагато важливіше, ніж прослухати всі ті гівна, котрі біологам викладають під назвами "культурологія" та "релігієзнавство" (я слухав був 3-4 лекції з дверей якось минулого і цього року)...

На жаль, тільки, за Красиловим заліка з цих дисциплін не скласти.

Отредактировано КитВасиль (2007-12-14 19:07:30)

0

5

КитВасиль

КитВасиль написал:серед вас є вочевидь такі, котрим це буде дуже до смаку, наприклад, Terbern'у чи Konsument'у і в 18-19.

Точно в ціль! КитВасиль, Ви абсолютно точно відчуваєте уподобання людей, з якими майже не знайомі.
Важко переоцінити моє враження від першого прочитання книги Річарда Докінза "Геоїстичний ген" ("Selfish Gene"). Пам'ятаю, це була взагалі перша книга, яку я прочитав за одну ніч, не зводячи очей з монітора... Сталося це три роки тому, себто коли я був в 11 класі. Ця книга, не більше не менше, АБСОЛЮТНО ЗМІНИЛА МІЙ СВІТОГЛЯД. Я відчув, що РАПТОМ СТАВ ІНШИМ. Пам'ятаю, тоді зруйнувалося багато стереотипів, які вже були нав'язані мені в школі і батьками.
Після цього я почав активно цікавитись науково - філософською літературою, зокрема філософськими аспектами Еволюції, стратегіями виживання, альтруїзмом і егоїзмом. Тоді ж я відкрив для себе чудовий сайт Олександра Маркова wwwmacroevolution.narod.ru/, бібліотеку і форум сайта. Одне слово, саме із цією книгою я пов'язую початок свого свідомого життя. (Скажу відразу, бібліотека там надзвичайно цінна, багато що хотілося б прочитати, але за браком часу нажаль не можу - сесія і таке інше. Форум Макроеволюшна - теж окрема тема, там подано безліч цікавих думок, давно хотів зареєструватися, але й досі побоююся, що в мене не вистачатиме компетенції, як біологічної, так і філософської, для спілкування там ). Трохи згодом - бібліотеку психологічної літератури wwwbookap.by.ru/ (Саме тут натрапив на книгу знайшов книгу "В поисках Ветра силы", за що бібліотеці великий респект; проте зізнаюся, читав цю книгу не повністю, лише окремі розділи. Потім помітив, що ссилка на цю книгу подана на Каневалі в розділі "Класика").
Втім, "В поисках ветра силы" - це вже окрема розмова, я трохи відійшов від теми. Річард Докінз у своєму "Selfish Gene" здійснює докорінний перегляд концепцій еволюційної теорії в світлі розробленої і висунутої ним теорії "егоїстичного гену". Дуже коротко - суть теорії полягає в тому, що теорія розглядає як одиницю Еволюції не вид, не популяцію, не особину, а окремий ген. Підкреслюється автономність всіх генів, можливість диференційованого впливу окремого гену на інші гени і групи генів (репресія генів) для отримання особистої користі. Завдання у ГЕНУ одне - вижити і реплікуватися, утворюючи якнайбільшу кількість своїх копій. Для досягнення поставленої мети ГЕН використовує найрізноманітніші стратегії ведення конкурентної боротьби, в тому числі й такі, що здаються нам, людям, не досить моральними й чесними. Але у природи не існує понять чесності і моралі в людському розумінні. Більш стійкі системи виживають, а менш стійкі - відмирають. Отже Дарвінівський природній добір - це лише окремий випадок ЗАГАЛЬНОГО закону виживання більш стійкого. І природі байдуже, і опиратися цим законам марно. От саме деяким стратегіям поведінки генів і генних систем в окремих випадках і присвячена книга. "...Світом керує безжальний егоїзм..." каже Докінз у своїй книзі. І не погодитися з ним, на мою думку, важко.
Одне слово, річ надзвичайно цікава (для біолога зокрема) і глибоко філософська. Однак є речі, які словами не передаси, які треба читати, і тільки так можна сформувати свою точку зору. Отже, рекомендую ВСІМ.
Знайомий я також з іншими книгами Ричарда Докінза – “Сліпий Вартовий” (The Blind Watchmaker) і “Розширений фенотип” (The Extended Phenotype) але їх не читав. І взагалі, після усього сказаного я фанат Докінза і Докінзівського стилю. Тож прочитаю як небуть обов’язково.
Що ж до "Метаекології" Валентина Красилова і "Непослушного дитя природы" Дольніка" - знов таки, чув, яле не читав. Проте дуже хочу прочитати і обов'язково прочитаю.

Отредактировано Terbern (2007-12-15 21:57:48)

+1

6

Terbern

Решпект і подяка за посилання!!!!!!! Дуже смачно!!!

Вчора був на фаці, бачив виставку на сходах і Вашого рогоноса.

0

7

Terbern написал(а):

у природи не існує понять чесності і моралі в людському розумінні

У Красилова про причини виникнення етики - щоб не зжерти власну партнерку і діточок...

0

8

Вибачаюсь, в тексті мого останнього повідомлення було багатсько очепяток... Деякі бачиш лише потім, перечитуючи... Справа в тому, що коли поспіхом і набиваєш на клавіатурі текст (а мені швидко треба, за думками встигнути...) пальці заплітаються і за орфографією гедь не стежиш.

КитВасиль написал:
Вчора був на фаці, бачив виставку на сходах і Вашого рогоноса.

О, так, рогоніс дійсно не поганий вийшов. Аж самому сподобалось. От навіть аватарку собі відповідну зробив. Тепер шкодую, але з цим фотоконкурсом я трохи "протормозив" (а чесно кажучи спочатку просто злякався, будучи не впевненим у собі), подавши лише невелику частину своїх фото з Канева. Справа в тому, що у мене іще є  речі, аналогічні до рогоноса, які, як тепер зрозумію, могли б надрукуватись.
Але дізнавшись, що фотовиставка продовжуватиметься, стіни на сходах і поверхи обклеюватимуться новими фотографіями, я виправився, знайшов Москалика Дмитра (2 - й курс, завідує фотовиставкою) і віддав йому решту фоток подібної тематики. 
І взагалі, в Каневі на практиці я займався потроху любительською фотографією... Всеодно робити (в сенсі навчання, як на мене) було особливо нічого (прийнаймні нашу групу не перенапружували), а тут і для душі приємно, і цікаво.

Отредактировано Terbern (2007-12-16 03:56:07)

0

9

Terbern:

Ну давайте тільки в офтоп не сповзати... Бо ми тут про Красилова, а не про фотовиставку... Ще раз - респект.

0

10

Terbern написал(а):

в тексті мого останнього повідомлення було багатсько очепяток

Воно то звичайно нехарашо (хоча хто б ото казав), але, здаєцця, в Нетрях на таке не прийнято звертати увагу.

0

11

КитВасиль написал(а):

Книжка є  суто книжною, автор розжовує парадигми дарвінізму та креаціонізму

Да, по изложению книге до Дольника далеко.  Книга является учебником и ей "приходится" немного этому званию соответствовать.

Но суть там совсем не в том. Автор - кстати, менее биолог, чем историк науки - сравнивает основные течения в эволюционизме (дарвинизм, ламаркизм, номогенез, СТЭ ,жоффруизм), сравнивает их, указывает (конечно, это его субъективное мнение ;) ) на их недостатки и пытается указать путь "истинного" синтеза. При всех попытках соблюдать объективность, тем не менее, его симпатия к номогенезу, Вавилову, Бергу и Любищеву прослеживается повсюду. Отдельные его главы о Дарвине с удовольствием цитируются креационистскими сайтами, хотя сам автор относится к креационизму с позиций науки, т.е. отрицательно.

В книге убедительно показывается, что Дарвин не высказал оригинальной идеи относительно эволюции путём естественного отбора, более того, за 200 лет до него всё это было высказано неоднократно, и лишь готовность общества воспринять идею сделала его основателем теории. Но это всё я говорю так, для рекламы. ;) Интересным там, на мой взгляд, является именно критическое рассмотрение на равных (!) разных эволюционных гипотез.

Для меня неодарвинизм (особенно после Докинза) казался незыблемой скалой, пусть со своими изъянами, но лучшей в наше время. Прочитав "Эволюцию" Чайковского, я вновь сомневаюсь.
Чего и всем желаю! ;)

+1

12

Дякую.

Але щось у логічних доведеннях мені не подобається. Коли я дізнався про парадокс Зенона (Ахіл та Черепаха), на мене це справило таке саме гнітюче враження, як і те, з якого місця я узявся на світ. Причому це було практично одночасно, десь у 7 років. Я дізнавса, що логіка - підлий інструмент для узаконення неправди. Тому я і зформувався як інтуїтивіст, а не як логік, бо логіці довіряю відтоді менше, ніж інтуїції. Що для екстравертів є цілком  звичайним і навіть нормальним явищем.

Саме тому мене книжка не зачепила. Більшість з викладених фактів я і так знав (чимало з брошурок "Свідків Єгови"). Проте книжка дійсно дуже цінна, бо подає увесь фактаж разом і до цього ж - найважливішу аргументацію. Тому "Еволюція" Чайковського, безумовно, має свого читача.

Отредактировано КитВасиль (2007-12-17 13:27:12)

0

13

Красилова читав щось із давнішнього (що саме не пам'ятаю) і так сподобалось коли довелось теж саме слухати на лекціях з БІРу. Лектор цитував Красилова дослівно (N.B. не майже дослівно, а дослівно), заміняючи лише... висновки. Що все мовляв "створив не Бог, а обезяна" і немає віри крім СТЕ, а Дарвін пророк її.

Майже в тему: Єськов (хто знає Красилова, мабуть знає і Єськова) згадує про такого собі едіакарського звірка як ярнемнія (по опису, чистої води асцидія). При всій повазі та довірі до Єськова я більше ніде про неї не зміг знайти. Хтось ще чув про се? Дуже нада.

0

14

Оригінальне посилання - http://macroevolution.narod.ru/lifehistory.htm

Тра буде пошукати деінде ще.

До Мефодія (поганяло Єськова, аби не плутати з Кирилом Михайловим), хоч і добре і давно знайомий, звертатися не хочу - потвора надзвичайно зверхня і самозакохана.

0

15

КитВасиль написал(а):

потвора надзвичайно зверхня і самозакохана

Ну так! мабуть, серед біологів фанати еволюції є найбільшими скотиськами. Хіба що Пустовалов мені видався нормальним, але я з ним спілкувався не багато.

0


Вы здесь » Міфи і легенди канівської практики » Теревені » В.Красилов "Метаекологія"